6 věcí, které vám v bytě škodí

1) Rychlost proudění vzduchu

Rychle proudící vzduch vyvolává pocit nepohody a může způsobit i zdravotní potíže. Typický průvan lze přirovnat k puštěnému ventilátoru. Pokožka se rychle zchladí a může to dojít až k dýchacím onemocněním, zejména rýmě.

2) Teplota vzduchu

Ideální pokojová teplota by měla být 20°C. V zimě by to mělo být cca 23°C a přes léto by neměla přesáhnout 26°C. Při vyšších teplotách dochází k uvolňování organických těkavých sloučenin. Některé z nich mají negativní účinky na lidský organismus. Nejčastěji to bývají záněty sliznic dýchacích cest. Tyto látky se vyskytují v čistících prostředcích, deodorantech či jiných kosmetických přípravcích. Odstranit je lze z interiéru pouze dostatečným větráním.

3) Prašnost

Prach, který lze vidět, není nebezpečný. Menší prach, který je obsažen ve vláknech z textilií, zplodinách kouření či v částicích, které se uvolňují ze stavebních materiálů je pro člověka větším nebezpečím. Prevencí je omezení míst vhodných k hromadění tohoto prachu, jako jsou koberce či čalounění.

4) Relativní vlhkost vzduchu

Ne všichni tuto fyzikální veličinu vnímají. Optimální hodnota pro člověka je cca 40%. Vyšší vlhkost může mít za následek výskyt plísní. Zdrojem vlhkosti je člověk, protože vydechuje vlhký vzduch. Dále také domácí práce jako praní, žehlení či vaření. Ideální prevencí je opět dostatečné větrání.

5) Denní světlo

Pro celkovou pohodu a zdraví je denní světlo nezbytným faktorem. Světlo totiž ovlivňuje podmínky zrakového vnímání. Hned ráno roztáhněte žaluzie a rolety!

6) Chemické látky

Formaldehyd. Tato látka je dráždivá a toxická. Zdrojem mohou být stavební materiály, nábytek či čistící prostředky. Prevencí je opět dostatečné větrání.

Oxid uhličitý. Nejběžnější chemická látka, která se v interiérech vyskytuje. Hlavním zdrojem je samozřejmě dýchací proces člověka. Vyšší koncentrace oxidu uhličitého vede k únavě a nesoustředěnosti. Prevence? Větrání.

Tabákový kouř. V tabákovém kouři se vyskytuje nikotin, formaldehyd, oxid uhelnatý, amoniak či benzen. Tyto látky jsou potenciálem karcinogenních onemocnění.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *