Interiérové dveře a jejich výběr

Dveře jsou nedílnou součástí všech interiérů. Mnohdy jsou v nich dokonce dominantním prvkem. Při současné nabídce na trhu nemusí být jejich výběr zrovna jednoduchý. Základním prvkem, na který je dobré myslet při výběru interiérových dveří, je kromě finančních nákladů, především estetické hledisko, ale také bezpečnost, akustika a snadná údržba.

Materiál vhodný pro interiérové dveře:

  • Nejlevnější variantu představují dveře s fólií, které rozhodně nejsou vhodné do domácností obývaných rodinami s dětmi a domácími mazlíčky.
  • Odolnější typy dveří jsou vyrobeny z CPL nebo HPL laminátů.
  • Další druh povrchů dveří tvoří dýhy, které se stejně jako na nábytek dají aplikovat i na dveře. Na výběr je mnoho druhů dřevin a některé lze i mořit. Dveře, na něž byla využita jako horní deska středně tvrdá MDF deska, lze upravovat lakováním na různé odstíny.
  • Jste-li milovníky přírodních materiálů a neodradí vás ani vyšší cena, můžete vybírat mezi dveřmi z masivu.
  • A na závěr jsou tu dveře skleněné, které představuji velký luxus a dokážou v interiéru vytvořit příjemné vzdušné prostředí bez klasických způsobů manipulace i vybavení. Pro celoskleněné dveře je však nutné do interiéru nainstalovat speciální kování. Sklo lze ovšem použít také jen jako výplň rámových dveří.

Interierové dveřePřevážně lofty se dnes budují bez interiérových dveří, jinak všechny interiéry oddělují své části, tedy místnosti, dveřmi. Zkrátka a dobře, většina z nás se dnes bez dveří neobejde. Pokud stavíme nový dům anebo připravujeme celkovou rekonstrukci včetně dveří, je nutné jejich výběr dobře promyslet. Pořízení dveří je hlavně záležitostí finanční. Cena se odvíjí od použitého materiálu, typu konstrukce, ale i od typu otevírání a volby dveřního kování. Ne každý dům, který je rekonstruován, má stavební otvory odpovídající typizovaným dveřím, na to je třeba brát zřetel! Zohledněte to, že netypizované dveře bývají až o 30 % dražší než dveře typizované.

Proč nezvolit posuvné dveře?

Posuvné dveře do pouzdra neizolují hluk z jiné místnosti natolik spolehlivě, jako klasické dveře. Navíc je nutné jejich pouzdro zakomponovat do stavebního projektu, to vše navyšuje jejich výslednou cenu. Ani výběr dekoru a barvy dveří není radno podceňovat. Zohledněte při výběru všechny druhy materiálů, které budou, nebo které již máte v interiéru, nezapomeňte ani na podlahy, výmalbu, nebo na nábytek.

Zamyslete se také nad tím, jak bude místnost vypadat, povedou-li do ní třeba troje takové dveře, které jste vybrali. Důležité je představit si, jak dveře ovlivní konkrétní místnost a také třeba vstupní halu nebo předsíň, budou zapadat do prostoru vašeho domu či bytu? Ani výběr dveřního kování a klik neponechávejte náhodě. Volte prvky s ohledem nejen na cenu, ale také na jejich ergonomické užívání. Kliku si předem osahejte, než ji aplikujete na vaše dveře. Má vám stejně jako dveře sloužit dlouhou dobu a být pro vás co nejpohodlnější.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *