Jak si vybrat tu pravou podlahu?

Nabídka na trhu podlahových krytin je víc než široká. Vybere si opravdu každý. Milovníky klasiky potěší oblíbené dřevo. Levnější, ale stále krásnou variantou je jeho laminátová imitace nebo vinyl. Variantou ale může být i v minulosti časté PVC, které se vrací na výsluní v inovované verzi. Jaké podlaze dáte přednost Vy?

podlahy

Dlouhodobá investice

Celkový dojem z interiéru a dokonce i jeho atmosféra je ovlivněna vzhledem podlahy. Kromě estetického zážitku ale čeká Vaši podlahu náročný úkol. Každý den musí odolat pohybu všech členů domácnosti, ať už se jedná o lidi nebo domácí mazlíky, každý den také bojuje s neutuchajícím přílivem nečistot nebo dokonce vylitých tekutin a jiné vlhkosti. Při výběru podlahové krytiny mějte toto na paměti a snažte se o nejvyšší možnou investici, kterou Vaše konto unese. Podlahu nemůžete (a většinou ani nechcete) měnit příliš často. Kromě užitných vlastností proto nezapomeňte i na pečlivý výběr vzhledu. Ideální jsou neutrální barvy, snáze se Vám bude kombinovat s malbou stěn, nábytkem a bytovými doplňky.

Interiér a podlaha jedno jsou

Až budete podlahu vybírat, zaměřte se na očekávaný celkový výsledek. Není to lehký úkol, ale věřte tomu, že čas, který strávíte při pečlivém a uvážlivém rozhodování, se Vám mnohokrát vyplatí. Rozmanité množství druhů podlahových krytin, které pro Vás výrobci připravili, Vás v prvním momentu jistě ohromí. Postupně ale budete oddělovat zrno od plev a budete se přibližovat k ideální variantě pro Váš dům nebo byt. Pokud si přejete mít doma dřevěný dekor, neomezujte se při výběru pouze na dřevěné podlahy. Můžete vybírat i z laminátu, vinylu, linolea nebo PVC, které nabízejí krásné dřevěné imitace. Navíc při selekci neberte jako jediné kritérium vzhled. Důležitý je i pocit, který z jednotlivých podlahových krytin získáte. Je totiž naprosto rozdílný u každého z nás. Jiné pocity vyvolávají přírodní materiály, jiné zase budete mít při chůzi po umělé podlaze. Přesto je ale dobré dodržovat základní interiérová doporučení od designérů. Ti radí k venkovskému a rustikálnímu stylu bydlení dřevěné podlahy, do moderního nadčasového bytu se již nabízí možností víc.

Barva vládne

Barevnost podlahy absolutně ovlivňuje celkovou atmosféru místnosti. Světlé podlahy mohou malé a tmavé místnosti dokonale rozjasnit, obzvlášť když je doplníte světlými odstíny na stěnách. Světlé stěny totiž odrážejí světlo, což se umocní při použití světlého odstínu i na podlahové krytině. Milovníci kontrastů mohou popřemýšlet o tmavé podlaze. K ní se opět hodí světlé zdi, zdůrazní přirozenou strukturu jednotlivých podlahových lamel.

Barevnost podlahy vhodně doplňte i pomocí volby nábytku. Tmavý nábytek dodá žádaný kontrast světlé podlaze, světlý nábytek můžete naopak zkombinovat s tmavou podlahou. Snažte se ale vyhnout přílišnému množství použitých barev. Designéři doporučují pro interiéry maximálně tři dominantní barvy. To platí samozřejmě i o jednotlivých barevných odstínech dřeva.

Stejná podlaha v celém bytě?

Není nutné, někdy ani žádoucí, abyste použili stejnou podlahovou krytinu v celém bytě. Každá místnost má totiž jinou náročnost užívání a klade jiné požadavky na podlahu. V koupelně je vysoká vlhkost vzduchu a dochází k přímému kontaktu s vodou. V kuchyni oceníte podlahovou krytinu, která slibuje odolnost mechanickému poškození nebo vylitým tekutinám. Zkuste si sami vybavit, jak často Vám při vaření padají potraviny nebo nádobí na zem, případně jak často se Vám vylije mléko nebo voda. I tak ale zdaleka nejste při výběru omezeni pouze na keramickou dlažbu. Náročnějšímu prostředí dobře odolají i vinylové nebo PVC podlahy. Pokud máte propojenou kuchyň a obývací pokoj, pokuste se vyhnout použití dvou různých krytin. Jedna podlaha umí prostor sjednotit a dokonce i opticky zvětšit. V tomto případě mohou být vhodné laminátové podlahy. V dětském pokoji by měla být podlaha, která je příjemná na dotek, děti si rádi hrají přímo na podlaze. Doporučujeme marmoleum, PVC nebo vinylovou podlahovou krytinu.

Jak podlahu udržovat?

Kromě vzhledu, účelnosti a užitnosti je důležitá i péče o podlahu. Každá podlahová krytina má jiné nároky. Pokud hrozí poškrábání od písku, kamínků nebo jiných jemných nečistot, snažte se pravidelně zametat nebo vysávat. Například dřevěné podlahy často mechanicky čistěte, naopak ji ale příliš často nemyjte. Mokrý způsob čištění je vhodný až ve chvíli, kde zametání nebo vysávání nestačí. U laminátových podlah může příliš mokré čištění skončit až nabobtnáním hran ve spojích. Nehodí se na ni ani leštidla – zvýrazňují totiž stopy nohou. Vinylová podlaha je na čištění absolutně nenáročná, můžete ji zametat, vysávat i vytírat bez jakýchkoli omezení. Používejte neagresivní čisticí prostředky a přebytečnou vodu ihned vysušte.

 

PVC

PVC

Průmyslová mozaika

Průmyslová mozaika

Masiv

Masiv

Prkna

Prkna

Vinyl

Vinyl

Parkety

Parkety

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *