Jak vybrat pračku a sušičku prádla

Je to tady. Vybíráme pračku či sušičku. Ve skutečnosti nezáleží na tom, jestli zařizujete svůj vlastní první domov, a vybíráte spotřebič poprvé, nebo vaše stará dobrá sušička dosloužila. Správná volba je vždy rozhodující pro vaši budoucí spokojenost. Nezáleží zas až tak na zkušenostech, protože technologie se ženou dopředu rychleji, než domácí pomocníci ke svému konci. Rozhodnutí pro jeden jediný výrobek je vždycky nesnadné. Pomůžeme vám rozhodnout se pro ten správný.

Jeden spotřebič, nebo dva? Pokud Nemusíte řešit místo, sáhněte raději po dvou samostatně stojících výrobcích. Sušička se dá případně postavit nikoli vedle, ale na pračku. I za cenu vyšších nákladů jsou solitérní pračka a sušička dobrou volbou. Nižší náklady na provoz se vám poměrně brzy vrátí na energeticky méně náročném provozu dvou výrobků. Kombinovaná pračka se sušičkou bývá levnější, zato však spotřebuje více energií, jak elektrické, tak zejména vody. Pračka se dá pořídit již 3 a půl tisíce korun, k tomu se sušička vejde do pěti tisíc. Kombinace pračky se sušičkou jsou nabízeny v relaci začínající na částce něco málo pod 8 000 Kč. Rozdíl v nákupní ceně tedy taky nemusí být závratný. Nákladnost praní není finančně příliš vysoká. Jednu dávku vyperete klidně už za 4 koruny, pokud máte vlastní zdroj vody a používáte finančně nenáročný prací prostředek. Reálně vyperete okolo 9 Kč za jeden prací cyklus na 60 stupňů. Sušení prádla se může vyšplhat až na 20 korun za dávku. Více

Přístroje 2v1 zpravidla mohou nabídnout menší objem pro sušení prádla, než samostatně stojící sušičky. Někdy bývá rozdíl významný, není výjimkou, že vyperete například 8 kilogramů prádla, ale sušička v kombinaci zvládne pojmout pouhou polovinu prádla. Při délce sušicích programů klidně dvě a více hodiny je dvojitý provoz nepohodlný. Více informací o pračkách se sušičkou najdete v testu praček se sušičkou.

Sušičku vybíráme ze dvou typů. Na trhu jsou zejména kondenzační sušičky, dají se však pořídit také ventilační. První typ sušiček, kondenzační jsou v našich podmínkách populárnější. Neznamená to nutně, že jsou lepší, a ventilační sušičky horší. Ty druhé se naopak těší větší oblibě například ve spojených státech. Své popularitě vděčí zejména nižší spotřebě elektrické energie. Nižší bývá zpravidla také pořizovací cena. Velká nevýhoda je potřeba zapojení větrací trubice sušičky, která musí ústit do venkovního prostoru pro odvod par. Kondenzační sušička oproti tomu nevyžaduje ani přívod vody, pokud se nejedná o přístroj kombinovaný s pračkou. Samostatně stojící sušička potřebuje pouze zásuvku. Na vodovod ji můžete, ale nemusíte připojit. V takovém případě je třeba pravidelně vyprazdňovat kondenzační nádobku. Obvykle po každém sušení. Výběru sušičky každopádně věnujte velkou pozornost, pomůže vám v tom recenze a test sušiček.

Vybíráte pračku a sušičku pouze pro sebe, případně ještě partnera, či pro pěti a více člennou rodinu? V každém případě vás bude zajímat objem bubnu. Pračky dokážou obvykle pojmout objem mezi 5 až 9 kilogramy prádla. Pro jednoho dostačuje pračka na 5 kilogramů, pár ocení buben s objemem 6 kg prádla. Rodiny, které mají více, než dvě děti jistě ocení pračku s objemem 9 nebo dokonce i více kilogramů. Pro čtyřčlennou rodinu je mezi šesti a devíti kilogramy kompromis podle zvyklostí domácnosti. Co dalšího je důležité při výběru pračky naleznete v testu a recenzi praček.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *