Vinylové podlahy, to pravé pro domácnost i komerční prostory

vinylPodobně jako u jiných podlahových krytin, tak i vinylové podlahy jsou dostupné v celé řadě typů a provedení. Obecně lze říci, že vinylové podlahy jsou vyrobené z měkčeného nebo tvrzeného PVC materiálu. Ten je však doplněn o další vrstvy, aby se dosáhlo lepších vlastností, než tomu bylo dříve u běžné PVC podlahy.

Dnešní vinylové podlahy mají natolik specifické vlastnosti, že je můžete využít takřka všude, jak v domácnosti, tak i v pracovních prostorách, ovšem musíte zvolit ten správný specifický typ. Nabídka vinylových podlah je dostatečně široká, aby si vybral každý. V nabídce si můžeme vybírat i z různých dekorů a barev. K dispozici jsou vinylové podlahy s jednobarevnými motivy, symboly, obrazci, ale i takové, které věrně imitují přírodní materiály.

Vinylové podlahy jsou oblíbené pro poměrně nízké pořizovací náklady, ale také pro snadnou pokládku. Přesto se pokládka doporučuje svěřit do rukou profesionálů.

Vinylové podlahy jsou ideální i do vlhkých prostor jako je kuchyně a koupelna. Jejich využití je zkrátka neomezené.

Pokládka a rozdělení vinylových podlah

Můžeme vyčlenit dva typy vinylových podlah.

 • vinylové dílce
 • vinylové role

Vinylové dílce (také označované jako lamely) se doporučují zejména do menších prostor. K dispozici jsou tři základní provedení.

 • Zámkové dílce – tento druh vinylových dílců je opatřen zámkovým spojem. Tento typ se pokládá takzvaně na volno (plovoucí podlaha).
 • Samolepící dílce – spodní strana dílce obsahuje samolepící vrstvu, díky které vinylový dílec jednoduše přilepíte na rovný, hladký a dokonale čistý podklad
 • Celoplošné lepené dílce – k pokládce se využívá podlahářské lepidlo, dílce jsou celoplošně přilepeny k podkladu

Výrobci nabízí různé rozměry vinylových dílců. Lamely obvykle bývají obdélníkovitého tvaru, které si každý výrobce uzpůsobuje podle svých návrhů. Obdélníkový tvar umožňuje maximální využití lamel a minimální ztráty.

Vinylové role – mohou být další volbou, která je vhodnější pro větší a více namáhané prostory. Při celoplošné pokládce na větší plochy se využívá speciální podlahářské lepidlo. Naopak na volno se pokládá spíše v menších prostorách do rozlohy 20 m2. Standardní délka rolí je 20 až 30 m, šířka bývá 2 až 5 m.

tkany vinyl

Kde použít vinylovou podlahu?

Vinylová podlaha nabízí různé modifikace, proto lze říct, že je vhodná do všech vnitřních prostor. V každém případě je vhodné konzultovat své potřeby s odborníkem, protože každý typ vinylové podlahy je vhodný do jiného prostředí.

vinylova_podlaha1Vinylové dílce se využívají hlavně v domácnostech. Podle modifikace se vyskytují v dětských pokojíčcích, koupelnách, ložnicích, chodbách a obývacích pokojích. Například do prostor dětských pokojů jsou vhodné typy, které jsou nazývané sametovým vinylem. Ten je měkký, hladký a dokonce hřejivý. Celoplošné lepené dílce se dají použít i v nákupních centrech, ale i jiných vytížených prostorách. Možnosti využití jsou obrovská.

vinyl safetyVinylové role jsou vhodné zejména do prostor, které jsou větší a více namáhané. Často se používají v průmyslových a výrobních zónách. Instalace vinylových rolí je vhodná i do kanceláří, nemocnic, prodejen, sportovních center. Jsou tedy určeny pro firmy a podnikatele, ale také pro majitele velkoprostorových domů. Pro tento typ podlahové krytiny je charakteristické, že snesou velice vysokou zátěž.

Výhody vinylových podlah

Mezi přední vlastnosti vinylových podlah patří jednoduchá a levná údržba. Přívětivá je i pořizovací cena, která je podstatně nižší než u klasických parket. Přesto lze najít i levnější alternativu v podobě plovoucích laminátových podlah, ale ty mají trochu jiné vlastnosti. Díky voděodolnosti, jsou vinylové podlahy vhodné do vlhkých prostor koupelen a kuchyní. Ostatní výhody vyjmenujeme rámcově v bodech.

 • Antistatické vlastnosti
 • Odolnost proti mechanickému a chemickému poškození
 • Tepelná vodivost (vhodné pro podlahové topení)
 • Snadná a rychlá pokládka (pro zkušené pokladače)
 • Zvuková izolace
 • Elegantní design

Vinylová podlaha = lehká péče

Pokud hledáte bezúdržbový materiál, vinylová podlaha je jasná volba. Materiál nevyžaduje žádnou zvláštní, nebo dokonce každodenní péči. Stačí pouze udržovat čistotu běžným způsobem, ať už koštětem, mopem, nebo vysavačem. Pokud byste chtěli použít čisticí prostředky, používejte ty, které vám doporučí výrobce nebo prodejce vinylových podlah.

vinylova_podlaha

Od koho si vybrat vinylovou podlahu?

Mezi přední výrobce a prodejce vinylových podlah patří společnosti – Flotex, Forbo, LTA, Pergo, Tarkett. Širokou nabídku těchto vinylových podlah nabízí ve svých prodejnách například společnost BARKOTEX. Produkty společnosti BARKOTEX si můžete prohlédnout na vlastní oči v prodejnách, které najdete v Praze a v Brně. Mimo to společnost působí i v Hradci Králové, kde naleznete skladový areál s outletovou prodejnou. Zde naleznete výprodej vinylových podlah za zvýhodněné ceny. V kamenných prodejnách jsou odborní asistenti, kteří vám rádi pomohou vybrat ten správný typ. Vinylové podlahy si můžete vybírat i z pohodlí svého domova na webových stránkách barkotex.cz. Aktuální slevy, promo akce a výprodeje podlah naleznete na stránkách barkotexoutlet.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *